
Poszerz swoje wiadomości o kursie dolara w kantorach.
Jeszcze 4 dekady każdy chciał mieć chociaż kilka banknotów dolarowych, aby wpaść po sprawunki do Pewexu. Natomiast dziesięć lat później posiadanie oszczędności w tej walucie było oznaką powodzenia w życiu zawodowym. Obecnie spora część Polaków robi codziennie zakupy za dolary, korzystając po prostu z wszechobecnej globalizacji oraz opcji internacjonalnej wysyłki zamówień z największych światowych sklepów internetowych. Nie dziwi więc to, iż dolar stał się walutą, która nie budzi już emocji, a nabyć go można również bez ruszania się z domu, ponieważ od wielu lat w Polsce funkcjonują kantory internetowe, które wymieniają dolary na złotówki po kursie częstokroć rentowniejszym niż w bankach.
Dolar – informacje, które mogą zadziwić
Nazwa „dolar” pochodzi od słowa “talar”. Tak nazywano monety z Czech zawierające 1 uncję srebrnego kruszcu. I faktycznie z początku walutą płatniczą w U.S.A. były monety. Banknoty, które w początkowym okresie zyskały sobie sporo adwersarzy, pojawiły się w obiegu dopiero w drugiej połowie XIX w. remedium na problemy z brakiem monet. Ciekawostką jest to, iż banknoty dolarowe nie są drukowane na papierze, a na kompozycji włókien bawełny i lnu z domieszką kilku innych składników, które są tajemnicą państwową. Nie znaczy to jednakże, iż amerykańskie banknoty są bardziej wytrzymałe – ocenia się, że małe nominały funkcjonują w obiegu około 5 lat, natomiast banknoty o wartości 100$ – od 9 do 18 lat. Zniszczone banknoty są mielone, a wygenerowany z nich materiał jest oddawany przedsiębiorstwom, które przetwarzają je na materiały budowlane. Amerykańskie monety pozostają w obiegu aż 3 dziesięciolecia, jakkolwiek są one także zwykle gubione, a nieraz po prostu wyrzucane. Według analiz taki los spotyka każdego roku prawie 62 miliony $ w bilonie.
Kantor online – tu sprawdzisz aktualny kurs dolara
Dolarem nazywa się kilka walut ale nie ukrywajmy, że kiedy mówimy “dolar” to myślimy o dolarze amerykańskim, który jeszcze w dwa dziesięciolecia temu był najsilniejszą walutą na świecie i dopiero w tym wieku sukcesywnie tracił swoją pozycję. Jednak wymiana dolara ciągle stanowi pokaźną część obrotów na rynku Forex. Osoby zainteresowane aktualnym kursem dolara amerykańskiego mogą w dowolnym momencie poznać jego cenę m.in. na stronach kantorów internetowych, gdzie kurs walut aktualizowany jest w kilkusekundowych odstępach. Dodatkowo, można tam sprawdzić historyczne dane dotyczące kursu dolara, jak również skonfrontować jego wartość z bieżącymi kursami najpopularniejszych walut.