
Nie wszystkie przedsiębiorstwa działają z sukcesem w swojej branży. Często z powodu ryzykownego zarządzania, niedochodowych umów bądź po prostu nieprzewidzianych przeciwności losu, dług firmy zaczyna rosnąć tak raptownie, że pojawia się obawa o niewypłacalność wobec kontrahentów czy wręcz o upadłość przedsiębiorstwa. W takich przypadkach należy skorzystać z porady doradcy restrukturyzacyjnego.
Doradca restrukturyzacyjny – jedynie po zaliczonym egzaminie w Ministerstwie Sprawiedliwości
Najnowsza ustawa Prawo restrukturyzacyjne weszła w życie w pierwszym miesiącu 2016 r. Na mocy artykułów tego prawa nadawana uprzednio licencja syndyka przeistoczyła się w licencję doradcy restrukturyzacyjnego. Jest ona wydawana przez Ministra Sprawiedliwości osobom fizycznym spełniającym wymagania wyliczone w art. 3 znowelizowanej ustawy o licencji doradcy restrukturyzacyjnego. Są to m.in.: zarządzanie przez okres minimum 3 lat majątkiem upadłego, przedsiębiorstwem albo jego częścią, całkowita zdolność do czynności prawnych, nieposzlakowana opinia, uzyskanie tytułu magistra, posiadanie polskiego obywatelstwa oraz otrzymanie pozytywnego wyniku z egzaminu przed powołaną przez Ministra Sprawiedliwości Komisją Egzaminacyjną. Taki egzamin jest przeprowadzany co najmniej raz na 6 miesięcy. Kandydaci na doradcę restrukturyzacyjnego wypełniają zadanie problemowe, jak również odpowiadają na 100 pytań z zakresu ekonomii, prawa, finansów oraz zarządzania, ze szczególnym naciskiem na specyfikę postępowania upadłościowego i restrukturyzacyjnego.
Doradca restrukturyzacyjny – pomoc dla wierzyciela i dłużnika
Ustawa o Prawie restrukturyzacyjnym dała licencjonowanym doradcom większe uprawnienia od tych, które posiadali syndycy przed 2016 r.. Syndyk zajmował się restrukturyzacją tylko na polecenie sądu. Aktualnie doradca restrukturyzacyjny może pomagać przedsiębiorcy na wiele tygodni przed rozpoczęciem postępowania restrukturyzacyjnego, m.in. poprzez wykonanie przeglądu kondycji, w jakiej jest przedsiębiorstwo i znalezienie najskuteczniejszego w danej sytuacji kierunku restrukturyzacji czy opracowanie kompletnego wniosku do sądu o rozpoczęcie postępowania restrukturyzacyjnego. Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny może także być reprezentantem dłużnika w mediacjach z wierzycielami w czasie postępowania o zatwierdzenie układu, ale też może wspomagać swoim doświadczeniem wierzycieli, zabezpieczając ich interesy.
Istotne jest, żeby doradca restrukturyzacyjny umiał w klarowny sposób wyjaśnić dłużnikowi jego położenie, ponieważ restrukturyzacja często bywa ciężkim i zagmatwanym procesem. Atutem doradcy będzie także dobra orientacja w obszarze przemysłu, w której działa restrukturyzowane przedsiębiorstwo, bo upraszcza to przygotowanie planu restrukturyzacji oraz odszukanie i zaproponowanie dłużnikowi najkorzystniejszych źródeł finansowania.