
Więcej informacji o metodzie kasowej.
Przedsiębiorcy na ogół rozliczają się z fiskusem przy użyciu metody memoriałowej, według której zobowiązanie zapłaty podatku VAT powstaje w chwili wystawienia faktury za realizację usług bądź sprzedaż towaru. Niestety w takim wypadku urząd skarbowy nie interesuje się czy na rachunek rozliczeniowy płatnika VAT wpłynęła należność od kontrahenta. W przypadku metody kasowej rozliczenie podatku od towaru i usług następuje nie prędzej niż po otrzymaniu od kontrahenta opłaty.
Z metody kasowej może skorzystać zdecydowana większość polskich właścicieli firm
Brak pojawienia się na rachunku należności w terminie to nie rzadkość. Właściciele firm co rusz znajdują się w położeniu, kiedy są zmuszeni kilkukrotnie dopominać się od kontrahenta zapłaty za sprzedane towary bądź zrealizowane usługi. Jeżeli to zdarza się nagminnie, nawet bardzo dobrze działająca firma może stracić płynność finansową, nie opłacić przysługujących podatków na czas i w konsekwencji narazić się na bardzo wysokie grzywny nałożone przez urząd skarbowy. Na szczęście mali przedsiębiorcy, czyli podmioty których przychód ze sprzedaży w roku poprzedzającym zamknął się łącznie z podatkiem w kwocie 2 milionów euro, są uprawnieni do skorzystania z metody kasowej odkładając w ten sposób termin rozliczenia podatku do momentu otrzymania należności od kontrahenta. Z uwagi na wspomniany wcześniej limit z rozliczenia metodą kasową może skorzystać zdecydowana większość rodzimych właścicieli firm, jednak muszą oni pamiętać, że korzystanie z tej metody rozliczenia działa też w odwrotnym kierunku. Jeżeli więc sami mają trudność z dotrzymaniem terminów opłat, nie będą mogli potrącić podatku VAT z faktury zakupowej do czasu aż nie zapłacą stosownej należności. O zamiarze skorzystania z metody kasowej należy powiadomić urząd skarbowy dostarczając formularz VAT-R. Konieczne jest również przejście na kwartalne rozliczenie podatku VAT i obowiązkowe opisanie każdej wydanej faktury dopiskiem “metoda kasowa”.
Rozliczenie metodą kasową wymaga permanentnego monitorowania wpływu należności
Rozliczenie podatku od towarów i usług metodą kasową jest nieraz odradzana mniejszym przedsiębiorcom przez obsługujące je biura rachunkowe. Najczęściej przyczyną tego jest po prostu kwestia ciągłego kontrolowania wpływających płatności związanych z działalnością gospodarczą. Metoda kasowa wymaga przecież dokładnego ich pilnowania, by nie pominąć terminu uiszczenia podatku VAT. W przypadku działalności wysyłających każdego miesiąca kilkanaście faktur nie jest to skomplikowane. Tymczasem już przy stu lub więcej fakturach nadzorowanie wpłat pojawiających się na koncie firmowym może pochłaniać nawet dwie-trzy godziny dziennie. Dla takich firm zalecanym rozwiązaniem, które gwarantuje likwidację ryzyka omyłek przy księgowaniu oraz lepsze gospodarowanie czasem, jest korzystanie z aplikacji służącejdo automatycznej obsługi należności, jaką jest m.in. robot Flobo.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]