
Prawo nakłada na niektórych kierowców obowiązek przeprowadzenia badań psychologicznych i psychotechnicznych. Czym one są i kto ma obowiązek je zrobić?
Badania psychologiczne kierowców – komu potrzebne?
Nie każdy kierowca zobowiązany jest poddać się tego typu testom. Są one wymagane w przypadku kierowców tramwajów oraz pojazdów uprzywilejowanych, przedsiębiorców dokonujących przewozów drogowych, dla instruktorów nauki jazdy oraz egzaminatorów. Można stwierdzić więc, iż są to badania niezbędne kierowcom zawodowym. Pozostałych kierowców konieczność ta może dotyczyć jedynie w sytuacji, kiedy zostaną oni skierowani na nie przez odpowiednie organa – czyli przykładowo przez Policję – po spowodowaniu poważnego wypadku.
Istotą testów jest skontrolowanie osobowości, sprawności umysłowej kierowcy i sprawności psychomotorycznej, co ma na uwadze zapewnienie bezpieczeństwa jemu i pozostałym uczestnikom ruchu drogowego oraz niedopuszczenie do wypadków, które mogą być skutkiem na przykład nieuwagi czy zbyt wolnych reakcji.
Jak przebiegają badania psychologiczne kierowców?
Badania, jakim poddaje się kierowców, nie są skomplikowane. Polegają skontrolowaniu reakcji psychomotorycznych z użyciem specjalnej aparatury. W toku badań ważny jest wiek kierowcy, gdyż kontrolowane umiejętności słabną wraz z wiekiem, a więc trzeba przyjąć odpowiedni punkt odniesienia.
Jeżeli chodzi o ważność testów, to badania kierowców zwykle przeprowadza się co pięć lat, ale jeśli mają więcej niż 60 lat – co 30 miesięcy, zaś kierowcy pojazdów uprzywilejowanych, którzy ukończyli 65 lat, zmuszeni są przeprowadzać badania co rok.
Adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała
Mob.: +48 608-315-680
E-mail:
[email protected]