
Ujęcia z lotu ptaka niewątpliwie urozmaicają każdą produkcję filmową. Nieważne, czy rejestrowane są tereny nad rzekami lub jeziorami, obszary leśne czy też siatka ulic miast, z powietrza prezentują się zwykle znacznie bardziej efektownie niż z z poziomu horyzontu. Nie powinno więc dziwić, iż filmowanie z powietrza jest nieraz wykorzystywane przez autorów przeróżnych obrazów filmowych – zarówno tych artystycznych, jak i komercyjnych. Do niedawna ich sfilmowanie było szalenie uciążliwe i kosztowne – wiązało się z skorzystaniem z odpowiedniego ekwipunku oraz wymogiem wydzierżawienia samolotu lub śmigłowca. Dzisiaj jednakże filmowanie z powietrza jest o wiele tańsze i mniej skomplikowane pod kątem logistyki – wykorzystuje się w tym celu drona. Dlaczego warto zdecydować się na takie filmy? O czym pamiętać wybierając profesjonalistę, który nagra dla nas takie ujęcia?
Filmowanie z powietrza w spotach dla instytucji i firm
Filmowanie z powietrza to technika, którą powszechnie można wykorzystać w różnych projektach reklamowych. Rewelacyjnie zdaje egzamin w filmach promocyjnych. Nieistotne jest to, czy idzie o dłuższe, kilkunastominutowe obrazy, czy też kilkuminutowe spoty. Zdjęcia z powietrza mogą być urozmaiceniem klipu lub też stanowić jego większą część (a w poniektórych przypadkach wręcz jego całość). Filmy zawierające takie zdjęcia można użyć do reklamy rozmaitych obszarów biznesu – zarówno ogromnych przedsięwzięć, jak i mniejszych inicjatyw. Dobrze zdają egzamin także w reklamowaniu działalności stowarzyszeń zajmujących się ochroną przyrody czy urzędów miejskich (zwłaszcza, jeśli idzie o produkcje kierowane do turystów oraz informujące o rozbudowie infrastruktury). Filmowanie z powietrza to też najlepsza metoda na to, aby pokazać skalę i stopień zaawansowania rozmaitych inwestycji – na przykład budowlanych, drogowych czy przemysłowych.
Do filmowania z powietrza wybierz kompetentnego operatora z certyfikatem
To, jak będą wyglądały klipy zawierające zdjęcia sfilmowane z drona zależy w sporej mierze od zdolności specjalisty obsługującego sprzęt. Wiele na temat jego doświadczenia, a także klasy drona i wykorzystanego w nim obiektywu, powiedzą nam klipy, które dana firma dotychczas przygotowała – najczęściej mamy możliwość zobaczyć je w portfolio na stronie www. Kierujący sprzętem rejestrującym musi posiadać też certyfikat UAVO, poświadczający jego zdolności i uprawniający do legalnego odbywania lotów komercyjnych poza zasięgiem wzroku (BVLOS) oraz w zasięgu wzroku (VLOS).